Przez 19 pierwszych dni listopada prowadzana jest światowa kampania „19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”.

Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności.

Kampanię zainicjowała w 2011 roku szwajcarska fundacja „Women’s World Summit Foundation” (WWSF). Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie mieszkańców na problem przemocy i krzywdzenia dzieci oraz młodzieży. Nie mniej ważna jest edukacja społeczna na temat zjawiska przemocy i sposobach radzenia sobie z tym problemem.

Symbolem akcji jest pomarańczowa wstążka – znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież, a tegoroczne hasło brzmi: #10sekund. W tym roku kampania ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak reagować na przemoc i co może zrobić każdy z nas w ciągu 10 sekund, żeby ją powstrzymać.

Gmina Dobra wraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dobrej i Fundacją Sawa włącza się do tej akcji. Od 10 listopada rozpoczęliśmy „Szkołę dla Rodziców”. Jest to cykl bezpłatnych  warsztatów dla rodziców z terenu gminy Dobra, mających na celu wsparcie uczestników w radzeniu sobie z wyzwaniami  rodzicielskimi i wypracowanie niekrzywdzących metod wychowawczych.

W Polsce od 2014 roku „Kampanię 19 dni” koordynuje fundacja po DRUGIE, której misją jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności.

Fundacja po DRUGIE organizuje bezpłatne szkolenia i webinaria online dotyczące problematyki przemocy w rodzinie. Lista szkoleń dostępna jest pod linkiem: https://pl-pl.facebook.com/19dni/.