Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 3 marca 2025 r. w Gminie Dobra rusza nabór wniosków do programu resortowego Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Co oferuje Program?
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Adresaci Programu:
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).
Ta forma wsparcia przysługuje w przypadku:
- zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną,
- sprawowania całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną.
Uczestnik Programu, któremu zostanie przyznana pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie będzie ponosił odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
Przez złożeniem karty zgłoszenia do Programu proszę o zapoznanie się z zasadami rekrutacji zawartymi w Regulaminie rekrutacji przyjmowania zgłoszeń oraz uczestnictwa w programie.
Kto może świadczyć usługi opieki wytchnieniowej?
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością. Na cele realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się: wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
Opiekę wytchnieniową mogą świadczyć osoby, które:
- posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub za zgodą realizatora programu w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub
- posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt. 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad małoletnimi, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. 2024 poz. 560 z późn.zm)., a w przypadku usług opieki wytchnieniowej, o których mowa w ust. 6 pkt 1 lit. e, ust. 6 pkt 1 lit. f, ust. 6 pkt 2 lit. h oraz ust. 6 pkt 2 lit. i, dodatkowo wymagana jest pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna prawnego małoletniego.
Kiedy startuje rekrutacja?
Rekrutacja do Programu „Opieka Wytchnieniowa”- edycja 2025 trwa od 03.03.2025 r. do 21.03.2025 r.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług Opieki wytchnieniowej w 2025 roku proszone są o złożenie następujących dokumentów:
- Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025 do Programu wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności, >> pobierz <<
- Klauzula informacyjna RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025 r. do Programu, >> pobierz <<
- Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności – kopia (oryginał do wglądu).
Wypełnione druki należy dostarczyć do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej, ul. Graniczna 24a, Dobra.
- osobiście w godzinach urzędowania (pon.: 8.00-16.00, wt-pt.: 7.00-15.00),
- za pośrednictwem poczty elektronicznej epuap: (/OPSDobra/domyślne).
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 91 424 19 79.
Program „Opieka wytchnieniowa” jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego.